Представяне на книгата "Биляр", автор Константин Руденко

Книгата "Биляр" представя една далечноисторическа действителност. Автор е Константин Руденко, а превода е направен от Мария Клисурска. 

Булат Алфирович Гилванов e художник на книгата. Той е член на Съюза на художниците на Русия, художник, декоратор, филмов художник, сценарист, поет, завършил графичния отдел на СУ „Св. Петербургски държавен академичен институт по живопис, скулптура и архитектура на името на И. Репин. В творчеството на Булат Гилванов има две основни направления: реалистична живопис (предимно исторически картини, създадени с използването на широк исторически и археологически материал) и оригинален живописен език, който той развива въз основа на изучаването на народното и древно тюркско изкуство. Символично е, че този проект се открива в "Хазине" - съкровищницата на националното изкуство. В изложбата ще бъдат представени 18 оригинални графични листа, създадени от Булат Гилванов през 2016 г. за книгата на Константин Руденко. Повишете чувството за автентичност и създайте пълна картина на събитията от есента на 1236 г., които имат археологически артефакти от фондовете на резервата Биляр, Националния музей на RME на името на Т. Евсеев, Музейния комплекс на KFU (фрагменти от бижута , съдове, върхове на стрели), съвременни снимки на разкопки и архитектурни останки от някогашния Велик град, фрагменти от текстове от книгата.

Преди 782 години, през 1236-а, на територията на днешен Татарстан - в Самарска и Уляновска област на Руската федерация, се разгръщат грандиозни събития, които оказват определено влияние върху хода на световната история. За република Татарстан те стават отправна точка за онзи етап от съдбата й, когато живеещите по нейните земи народи се включват в една нова цивилизация - първоначално това е Великата монголска държава, след което - Златната орда. С този период са свързани както разцветът на град Болгар, столицата на Българския Улус при хановете Ордата, така и разцветът на Казан. Тези събиия се предшестват от завоюването на монголските войски на Волжка България и на нейната столица Биляр, наричана Велик град. Настоящият разказ е за последните трагични дни на цветущия някога културен и търговски център от онази отминала епоха. Книгата е предназначена за широк кръг от читатели, интересуващи се от историята на Велика стара България, на Татарстан и на Русия.

Есента на 1236 г. ”е посветен на решаващите събития в историята на Волжка България, които се случиха на територията на съвременен Татарстан, Самарска и Уляновска област и в много отношения промениха хода на световната история. Монголските войски завладяват Волжка България и нейната столица Биляр, наречена Великият град. Книгата на археолога, доктор на историческите науки Константин Александрович Руденко „Биляр. Есента на 1236 г. ”, издаден от издателство Zaman, и едноименния изложбен проект - художествена и историческа реконструкция на събитията от есента на 1236 г. Поводът за създаването на този проект беше публикуването на книгата на едноименна на издателство Zaman. Неговият автор Константин Руденко в сътрудничество с известния художник Булат Гилванов пресъздадоха една малко известна страница от руската история - героичната защита на Биляр.


No comments:

Post a Comment